Menu

Wine Book

Nazywam się Artur Baranowski. Jestem pierwszym Bookelierem na świecie. Dobieram wino do książek.

Kukuczka i Chianti Castello di Volpaia

winebook

#adventswinebook Nr 18.

Jerzy Kukuczka i Wanda Rutkiewicz to nazwiska, które rozpalały wyobraźnię ludzi w czasach PRL-u. Najwięksi polscy himalaiści tamtych czasów, a dziś – ludzie legendy. Oboje zginęli w górach, dla obojgu Himalaje stały się miejscem ostatniego spoczynku.

Książka "Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście" Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego to próba opowiedzenia o człowieku i determinacji. Ale także o śmierci, która trzymała się go jak chyba nikogo. W środowisku himalaistów krążyło nawet przeświadczenie o fatum, którego nosicielem był Kukuczka. Kiedy miał dwadzieścia trzy lata, w górach zginął jego przyjaciel. To była pierwsza śmierć. Kiedyś od kolegi usłyszał: „Nie powinienem z tobą jechać, bo wszyscy ludzie koło ciebie giną.”. Siedemnaście lat później spadł z południowej ściany Lhotse, najtrudniejszej góry. Czy coś przeczuwał? Czy to było samobójstwo? Tego się nie dowiemy. Dość, że tego dnia w pamiętniku zapisał dwa słowa: Paradise – Raj.

 

 kukuczka

 

Do opowieści o polskim zdobywcy gór proponuję wino, które powstaje w górach. To „Castello di Volpaia Chianti Classico Riserva 2009”.

 castelo_di_volpaia2

Wino tworzy się na wysokości 617 m n.p.m. w zabytkowych piwnicach zamku. Wina stamtąd mają mocną strukturę i smakują bardzo w stylu vintage. Proponowane chianti ma rubinowy kolor z granatowymi refleksami. W nosie wyczuwalne aromaty przypraw i owoców – czarnej wiśni i jeżyny. W smaku suszone owoce z nuta pieprzu i ciemnej czekolady. Wino jest giętkie, miękkie i czyste. Kończy się smukłym finiszem ze szlachetnych tanin.

Góry to raj dla obu bohaterów dzisiejszej propozycji.

 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • Gość *.dynamic.chello.pl

  supr ! już wiem co upić ojcu na święta :)

 • Gość: [Monika Miriam Kowalczyk] *.radom.vectranet.pl

  Ciekawe podejście, wino do książki, połączenie idealne. Pozdrawiam serdecznie

 • Gość: [Gosia - VictoriaHandmade.pl] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Bardzo ciekawe i oryginalne. Pokaże wpis mojej przyjaciółce, która kocha góry (te najwyższe też) i lubi tez wina :)

 • Gość: [Dorota] *.dynamic.chello.pl

  Fajny zestaw wieczorowy :) Pozdrawiam!

 • Gość: [pbink] *.internetdsl.tpnet.pl

  dobre połączenie, prawdziwa przygoda;)

 • Gość: [balkanyrduej] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Powiem szczerze, że nigdy nie rozważałam dobierania wina do czytanej akurat lektury. I chyba muszę to rozważyć, bo wino wprost uwielbiam. Fakt faktem głównie wina z Bałkanów, ale dobrym francuskim czy gruzińskim trunkiem również nie pogardzę.

© Wine Book
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci