Menu

Wine Book

Nazywam się Artur Baranowski. Jestem pierwszym Bookelierem na świecie. Dobieram wino do książek.

Sapere aude i Arancio Syrah Sicilia

winebook

Jest młody bohater, jest jego potężny przeciwnik i jest bezbronna ofiara. Tak wygląda szkielet kryminalnej powieści „Sapere aude” autorstwa Małgorzaty Sambor – Cao. Zachęcanie do przeczytania kryminału jest zawsze ryzykowne, bo jak tu opowiedzieć o zawartości nie zdradzając za dużo treści? Spróbuję.

 

sapere2

Główny bohater to młody człowiek o żywiołowym charakterze i wielkim sercu. Młodzieńcze ideały i wiara w ludzkie dobro skłoniły go do stworzenia schronisk dla bezdomnych dzieci. Często ofiar mafijnych interesów. Miłosierny pomysł Michaela van Horna w pewnym momencie zetknie się z brutalnością mafii. I ten młody samarytanin będzie musiał stawić czoła nie tylko biedzie i ubóstwu swoich podopiecznych, ale bezwzględności przestępców. Sytuację komplikuje także wróg, który czai się wśród przyjaciół.

Historia tylko z pozoru wygląda na prostą i przewidywalną. Autorka wypełniła książkę emocjami z górnej półki. Mamy odważne opisy akcji ze szczegółami wbijającymi w fotel. Dzięki czemu „Sapare aude” pochłania się bardzo sprawnie i szybko.

ArancioSyrah2Męska rzecz, można powiedzieć, dlatego do tej książki nie zaserwujemy łagodzącej słodyczy, ale drapiącą surowość wina z… Sycylii. W winnicy Arancio powstaje wino z gron szczepu syrah. Winnice otoczone są rzędami storczyków, co przydaje im urody.

„Arancio Syrah Sicilia” przynosi w aromacie głównie jeżyny, muśnięte przyprawami (goździk) i dębem. W ustach wino pokazuje, co potrafią wyczarować tamtejsi winemakerzy: spodziewanym czerwonym owocom towarzyszy suszona śliwka i cierpkość tanin. Na koniec pojawia się czekolada, ale nie rozgrzewająca, tylko orzeźwiająca jak słynne angielskie „After Eight”.

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Małgorzatacao] *.mazowieckie.pl

  No cóż Arturze, pozostaje mi teraz tylko zakupić to wino. Jeżyny, goździk i dąb na pewno trafiłeś w mój gust.
  Dziękuję!

 • Gość: [Monika Halman] 31.179.145.*

  Jaka szkoda, że dopiero teraz dowiedziałam się o odpowiednim towarzyszu do lektury! Zwłaszcza, że brzmi wybornie. Jeżyny? Pycha! Na pewno to połączenie smaków pasuje do Sapere Aude :)

 • Gość: [Alina] *.static.espol.com.pl

  Tego typu książkami zaczęłam się interesować od ostatnich dwóch lat. Wina nie piję często. Zresztą nie piję często alkoholu, także na wino się nie skuszę, ale po książkę postaram się sięgnąć ;p

 • Gość: [Dotee - Witaj słońce] *.toya.net.pl

  Kryminały to nie moja bajka, ale kieliszkiem wina chętnie się poczęstuję ;)

 • Gość: [Małgorzatacao] *.dynamic.chello.pl

  No proszę widzę amatora i na wino, i na książkę :)
  Alina serdecznie zapraszam :)
  Dotee, Sapere Aude nie jest typowym kryminałem, nie rozwiązuję tu zagadki. Lektura jest mocna, wzbudza emocje. Mam nadzieję, że może kiedyś się skusisz :)

 • Gość: [Bielecki.es] *.ssp.dialog.net.pl

  Sam do dobrej książki popijam dobre piwo ;)

© Wine Book
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci